Masa i ciężar

W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o masie oraz ciężarze ciał fizycznych, jednostce masy – kilogramie oraz dowiesz się czym różni się masa od ciężaru.

Spis treści:

1. Masa ciała
2. Jednostka masy: kilogram
3. Ciężar ciała
4. Różnica między masą a ciężarem

1. Masa ciała

Masa to podstawowa wielkość fizyczna opisująca jak trudno jest rozpędzić lub zatrzymać ciało fizyczne czyli jego bezwładność. Przykładowo, trudniej jest rozpędzić załadowaną niż pustą ciężarówkę, bo załadowana posiada większą masę.

Intuicyjnie masa to “ilość materii” zawartej w ciele fizycznym – tracąc lub przybierając na wadze odnosimy wrażenie, że jest nas “mniej lub więcej”. Nie jest jednak definicja idealna ponieważ nie do końca wiadomo co oznacza “ilość materii”.

2. Jednostka masy: kilogram

Jednostką masy w układzie SI jest kilogram (kg).

Do niedawna wzorcem kilograma był walec wykonany ze stopu platyny z irydem przechowywany w sejfie Międzynarodowego Biura Wag i Miar pod Paryżem. Od 20 maja 2019 wzorzec kilograma jest oparty na stałej Plancka.

3. Ciężar ciała

Podnosząc pusty i wypakowany plecak możemy zaobserwować, że trudniej nam jest podnieść ciało o większej masie. Im większa jest masa ciała tym większy jest jego ciężar – czyli działająca na niego grawitacja.

4. Różnica między masą a ciężarem

W języku potocznym często pojęcia masy i ciężaru są ze sobą mylone. Jaka jest między nimi różnica i dlaczego warto je między sobą rozróżniać?

  • Masa to właściwość ciała – miara jego bezwładności lub “ilości materii”
  • Ciężar to siła grawitacji, działająca na ciało

Różnicę można zaobserwować zabierając przedmiot na Księżyc. Jego masa (i bezwładność) pozostanie taka sama ale ciężar przedmiotu będzie wynosił jedynie 1/6 ciężaru na Ziemi, ponieważ grawitacja na Księżycu jest sześciokrotnie słabsza niż na Ziemi.


PRZYDATNY ARTYKUŁ?
Udostępnij link innym:

Facebooktwitterpinterestmail

Dodaj do Google Classroom

Następny temat:
Stany skupienia

Pozostałe tematy z działu właściwości materii:

Masa i ciężar Stany skupienia | Gęstość | Parcie i ciśnienie | Ciśnienie atmosferycznePrawo Pascala | Ciśnienie hydrostatyczne | Siła wyporu i prawo Archimedesa | Napięcie powierzchniowe