Pojęcie siły

Popychając przed sobą lub pociągając za sobą wózek z zakupami działamy na niego pewną siłą. Im większa będzie nasza siła tym bardziej wózek przyspieszy lub zwolni. Podrzucając piłkę, naciskając przycisk, wyjmując telefon z kieszeni – też działamy na te ciała pewnymi siłami. Siła to miara oddziaływań pomiędzy ciałami.

W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o sile w fizyce – dowiesz się jaka jest definicja siły, cechy sił oraz czym jest siłomierz.

Przygotowujesz się do sprawdzianu?

Więcej zadań z rozwiązaniami znajdziesz w moim ebooku: Dynamika. Testy Sprawdzające oraz w sekcji sekcji: Testy z dynamiki.

1. Definicja siły

Czym jest siła? Siła jest miarą oddziaływań pomiędzy ciałami. Siła działająca na ciało (o pewnej masie) spowoduje zmianę jego prędkości a więc i przyspieszenia, które jest miarą zmiany prędkości. Siła jest przyczyną ruchu. Definicja ta opiera się na drugiej zasadzie dynamiki.

Siłę w fizyce oznaczamy dużą literą F (z ang. force czyli siła).

Przykład: Popychając nieruchomy zabawkowy samochodzik nadamy mu prędkość. Im mocniej go popchniemy tym bardziej rozpędzimy samochodzik. Łatwo sprawdzić, że do rozpędzenia prawdziwego samochodu o dużej masie do tej samej prędkości będziemy potrzebować dużo większej siły.

2. Cechy sił

Każda siła posiada cztery cechy: wartość, kierunek (np. pionowy, poziomy, ukośny), zwrot (np. w prawo, w lewo, w górę, w dół) oraz punkt przyłożenia (miejsce, w którym działa siła). Siła to wielkość wektorowa (bo posiada kierunek i wartość).

Siłę możemy narysować jako strzałkę, o początku w punkcie przyłożenia i długości odpowiadającej jej wartości.

3. Pomiar siły

Do pomiaru siły możemy użyć siłomierza. Siłomierz to przyrząd posiadający sprężynę wydłużającą się pod wypływem sił oraz wycechowaną podziałkę, z której możemy odczytać wielkość siły.

Jednostką miary siły jest niuton (1 N). Jeden niuton jest to siła, potrzebna aby nadać ciału o masie 1 kg przyspieszenie 1 m/s2.



Wymień jednostkę siły oraz wyraź ją w jednostkach podstawowych układu SI:

a) N, kg m/s2
b) F, kg m/s2
c) F, kg/s2
d) N, kg m/s

Odpowiedź: Prawidłowa odpowiedź to a. Jednostka siły to 1 N (niuton), którą można wyrazić w jednostkach podstawowych układu SI jako kg m/s2.

Wskazówki: Nie pomyl jednostki siły N z symbolem siły F. Definicji 1 N nie musisz znać na pamięć, możesz skorzystać ze wzoru F = am i jednostek a (m/s2) oraz m (kg).


Skorzystaj z mojego ebooka Dynamika. Testy Sprawdzające aby zobaczyć zestawy testów dla obu grup wraz z odpowiedziami oraz wskazówkami jak rozwiązać każde zadanie.

  • Wymagania nauczyciela na sprawdzian
  • Zestawy testów po 18 zadań dla obu grup
  • Rozwiązania ze wskazówkami
  • Punktacja i ocena wynikowa na sprawdzianie


Godziny porad za jedyne 25 zl – ułamek ceny jednej lekcji korepetycji z nauczycielem i bez wychodzenia z domu. UWAGA: Kup teraz w promocyjnej cenie – 20 zł.

PRZYDATNY ARTYKUŁ? Udostępnij link innym:

Facebooktwitterpinterestmail

Dodaj do Google Classroom

Następny temat:
Siła wypadkowa

Pozostałe tematy z działu: DYNAMIKA

Pojęcie siły | Siła wypadkowa | Zasady dynamiki Newtona | Pierwsza zasada dynamiki | Druga zasada dynamiki | Trzecia zasada dynamiki | Siła ciężkości | Opory ruchu: tarcie i opór powietrza | Testy z dynamiki