Indukcja elektrostatyczna

Elektryzowanie przez indukcję przewodnika polega na przemieszczaniu się elektronów pod wpływem zbliżanego ładunku. W przewodnikach elektrony mogą przemieszczać się swobodnie a w izolatorach jedynie odrobinę tworząc dipole. Indukcja to jeden ze sposobów elektryzowania ciał.

Na czym polega indukcja w przewodnikach?

Indukcja w przewodnikach polega na zbliżeniu na niewielką odległość naładowanego ciała do ciała nienaładowanego. W efekcie elektrony w ciele nienalektryzowanym zaczną się przemieszać aby skompensować efekt oddziaływania ciała naelektryzowanego. Po odsunięciu naelektryzowanego ciała elektrony wracają na swoje miejsce.

Indukcja elektrostatyczna
Metalowa kula elektryzuje się przez indukcję podczas zbliżania szklanej, naelektryzowanej laski naładowanej dodatnio

Indukcja w izolatorach i dipole

Na czym polega indukcja skrawków papieru? Suchy papier to dobry izolator a to znaczy, że jego elektrony nie mogą się przemieszczać tak swobodnie jak elektrony w przewodnikach. Elektrony w izolatorach (dielektrykach) przemieszczają się jedynie w obrębie atomu tworząc tak zwane dipole elektryczne. Przykładowo, podczas zbliżenia ładunku dodatniego elektrony przesuną się na tyle ile to możliwe w stronę tego ładunku pozostając na swoich orbitalach.

Indukcja w izolatorach - dipol
Naładowany ujemnie plastikowy grzebień przyciąga neutralne skrawki papieru, na których tworzą się dipole

Ciekawostka: Nazwa dipol pochodzi z łaciny i oznacza dwa końce


PRZYDATNY ARTYKUŁ? Udostępnij link innym:

Facebooktwitterpinterestmail

Dodaj do Google Classroom

Następny temat:
Elektroskop

Pozostałe tematy z działu: ELEKTROSTATYKA

Elektryzowanie ciał | Ładunek elektryczny | Jednostka ładunku elektrycznego: kulomb | Budowa atomu | Przewodniki i izolatory | Indukcja elektrostatyczna | Elektroskop | Prawo Coulomba