Zasada zachowania energii

Czy możliwe jest zbudowanie maszyny, która mogła by pracować ciągle? Na to pytanie pomoże nam odpowiedzieć zasada zachowania energii. Co ciekawe projekt takiej maszyny zwanej perpetuum mobile przygotował nawet Leonardo Da Vinci.

Na czym polega zasada zachowania energii? Czy siła grawitacji pomoże nam zbudować perpetuum mobile? Dzień dobry, nazywam się Leszek Bober. Od 35 lat uczę fizyki i chętnie pomogę Ci odpowiedzieć na te pytania.

Zasada zachowania energii

Zasada zachowania energii mechanicznej głosi, że jeżeli na ciało lub układ ciał nie działają siły zewnętrzne to całkowita energia mechaniczna ciała lub układu ciał nie zmienia się.

Układem nazywamy kilka ciał, które ze sobą wzajemnie oddziałują. Siły wzajemnego oddziaływania ciał należących do układu nazywamy siłami wewnętrznymi tego układu. Siły spoza układu nazywamy siłami zewnętrznymi.

Energia mechaniczna to suma energii potencjalnej i kinetycznej. Zmiana energii mechanicznej układu jest równa pracy wykonanej przez siły zewnętrzne nad tym układem.

Co wynika z zasady zachowania energii?

  • Energia sama „nie ginie” i magicznie nie powstaje, może tylko zmieniać się z jednej postaci w drugą
  • Nie jest możliwe zbudowanie maszyny, która mogłaby pracować ciągle bez pobierania energii z zewnątrz (tzw. perpetuum mobile)

Siła zachowawcza

Uwaga: siłę grawitacji zaliczamy do sił zachowawczych, czyli takich które nie zmieniają całkowitej energii mechanicznej układu, ale umożliwiają wzajemną przemianę energii potencjalnej i kinetycznej.

Siła grawitacji nie pomoże nam zbudować perpetuum mobile, niestety zbudowanie takiej maszyny jest niemożliwe.

Przeczytaj też koniecznie:

Lekcja Fizyki to mój najnowszy ebook, który pomoże Ci przygotować się do sprawdzianów i egzaminów.

  • wymagania nauczyciela
  • rozwiązania zadań krok po kroku
  • odpowiedzi na najczęściej zadawane przez uczniów pytania
  • streszczenie materiału oraz karty wzorów
  • schematy rozwiązań zadań rachunkowych i tych z wykresami

Godziny porad nauczyciela za 29 zł – ułamek ceny jednej lekcji korepetycji i bez wychodzenia z domu.

Zajrzyj do środka i zobacz przykładowe strony.