Elektromagnes i zwojnica

Elektromagnesy wytwarzają silne pole magnetyczne po zasileniu prądem elektrycznym. Mają wiele zastosowań np. mogą zostać użyte do zbierania metalowych części na złomowisku.

Elektromagnes to zwojnica z rdzeniem ferromagnetycznym, który znacząco wzmacnia jej działanie. Z tego artykułu dowiecie się jak jest zbudowany elektromagnes, na czym polega jego zasada działania oraz jakie są jego zastosowania.

Zastosowanie elektromagnesu na wysypisku
Elektromagnes zbiera metalowe elementy na złomowisku

1. Jak działa zwojnica?

Zwojnica zwana także cewką przypomina wyglądem sprężynę, której końce podłączone są do prądu elektrycznego. Zwojnica po zasileniu prądem działa podobnie jak magnes. Pole magnetyczne zwojnicy to suma pól pojedynczych zwojów. Pole magnetyczne zwojnicy przypomina pole magnesu sztabkowego.

Im więcej zwojów i silniejszy prąd tym silniejsze pole zwojnicy.

2. Budowa i działanie elektromagnesu

Elektromagnes zbudowany jest ze zwojnicy i rdzenia ferromagnetycznego. Rdzeń wzmacnia pole magnetyczne zwojnicy nawet kilkaset razy.

Najprostszy elektromagnes można wykonać nawijając na gwóżdź przewód elektryczny i podłączając go do baterii. Po podłączeniu będzie on przyciągał niektóre małe przedmioty np. stalowe szpilki.

Elektromagnesy znajdują szerokie zastosowania ze względu na silne oddziaływanie oraz możliwość sterowania natężenia ich pola (poprzez regulacje natężenia prądu).

Przykłady zastosowania elektromagnesu:

  • Silniki
  • Prądnice
  • Kolej magnetyczna
  • Zamki magnetyczne do drzwi
  • Dzwonek do drzwi