Bezpieczne użytkowanie energii elektrycznej

Z tego artykułu dowiesz się jak bezpiecznie korzystać z sieci elektrycznej, jaki jest wpływ prądu na człowieka oraz jak wygląda pierwsza pomoc przy porażeniu prądem.

Wiele używanych przez nas codziennie urządzeń jest zasilane energią elektryczną np. żarówka, płyta indukcyjna w kuchni, telefon, pralka czy samochód elektryczny. Porażenie prądem elektrycznym może doprowadzić do utraty zdrowia lub życia i dlatego musimy zachować ostrożność przy obchodzeniu się z urządzeniami elektrycznymi.

1. Wpływ prądu na człowieka

Porażenie prądem o dużym napięciu może być bardzo groźne dla człowieka prowadząc do oparzeń, utraty przytomności, zaburzenia pracy serca, zatrzymania układów krążenia i oddechowego a w efekcie nawet śmierci.

UWAGA: Przepływ prądu przemiennego o natężeniu wyższym niż 50 mA czyli napięciu większym niż 50 V (uwzględniając oporność ciała ludzkiego 1 kΩ) powoduje nieodwracalne uszkodzenia u człowieka. Za bezpieczne napięcie uważa się wartość 24 V. W naszej domowej instalacji elektrycznej płynie prąd zmienny o napięciu 230 V

Nawet pośrednie działanie prądu elektrycznego może doprowadzić do niebezpiecznych urazów takich jak: oparzenia, uszkodzenia wzroku czy urazy mechaniczne.

2. Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem

Porażenie prądem to niebezpieczne zdarzenie stanowiące zagrożenie zdrowia i życia. Szybko i prawidłowo udzielona pomoc może uratować życie.

UWAGA: Przed przystąpieniem do udzielenia pomocy musimy zadbać o własne bezpieczeństwo – wyłączając źródło prądu lub jeżeli to niemożliwe odizolowując poszkodowanego od źródła prądu za pomocą przedmiotu, który nie przewodzi prądu. Pod żadnym pozorem nie dotykaj poszkodowanego, który jest w kontakcie ze źródłem prądu.

Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem z domowej instalacji elektrycznej:

 1. Odłączenie źródła prądu np. przez wyłącznik główny lub jeżeli to możliwe i bezpieczne wyłączenie urządzenia
 2. Odizolowanie poszkodowanego od źródła prądu za pomocą przedmiotu, który nie przewodzi prądu (np. drewniana miotła)
 3. Ocena stanu zdrowia, w razie potrzeby (brak przytomności, problemy z oddychaniem) wezwanie pogotowia ratunkowego oraz rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo‑oddechowej.
 4. Nawet jeżeli jednym objawem porażenia jest niewielkie poparzenie należy przewieźć poszkodowanego na szpitalny odział ratunkowy i wykonać badanie EKG

3. Jak bezpiecznie korzystać z sieci elektrycznej?

Korzystając z sieci elektrycznej pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa, które pomogą nam uniknąć niebezpiecznych sytuacji:

 1. Nie używaj uszkodzonych urządzeń elektrycznych (np. z uszkodzonymi przewodami czy wtyczką zasilania, wydzielających zapach spalenizny czy dziwne dźwięki)
 2. Chroń urządzenia elektryczne przed wodą, która jest doskonałym przewodnikiem. Szczególną uwagę zachowaj w łazience, nie korzystaj z suszarki podczas kąpieli
 3. Przed odłączeniem urządzenia od prądu – wyłącz go, nie ciągnij za przewód tylko odłącz wtyczkę
 4. Zabezpiecz gniazda prądu przed małymi dziećmi
 5. Przed wymianą żarówki, odłącz dopływ prądu
 6. Nie przeprowadzaj żadnych napraw elektrycznych pod napięciem
 7. Nie dotykaj niezaizolowanych części obwodów elektrycznych

PRZYDATNY ARTYKUŁ?
Udostępnij link innym:

Facebooktwitterpinterestmail

Dodaj do Google Classroom

Poprzedni temat:
Izolacja i bezpieczniki

Pozostałe tematy z działu: Prąd elektryczny

Przepływ prądu | Natężenie prądu | Jednostka natężenia prądu: amper | Napięcie elektryczne | Jednostka napięcia: wolt | Prawo Ohma | Opór elektryczny | Jednostka oporu: om | Praca prądu elektrycznego | Moc prądu elektrycznego | Energia elektryczna | Obwód elektryczny | Domowa instalacja elektryczna | Izolacja i bezpieczniki | Bezpieczne korzystanie z sieci elektrycznej