Trzecia zasada dynamiki

Co stanie się jeżeli podczas zabawy dwóch osób na lodowisku czy na wrotach jedna z nich odepchnie drugą? Obie osoby odjadą w przeciwnych kierunkach. Możecie sami sprawdzić. Dlaczego? Na to pytanie odpowiada trzecia zasada dynamiki, która głosi, że siłą nie może działać w izolacji.

Poniżej przygotowałem dla Was najważniejsze informacje o trzeciej zasadzie dynamiki. Dowiecie się z nich: jak brzmi trzecia zasada dynamiki, dlaczego nazywamy ją zasadą akcji i reakcji, jakie są przykłady jej zastosowania oraz dla jakich układów możemy stosować trzecią zasadę dynamiki.

Dzień dobry. Nazywam się Leszek Bober. Od 35 lat zajmuję się nauczaniem fizyki i jest to moja wielka pasja. Zapraszam Cię serdecznie do lektury tego artykułu oraz do korzystania z innych moich materiałów.

Trzecia zasada dynamiki

Zgodnie z trzecią zasadą dynamiki, siła nie może działać w izolacji. Trzecia zasada dynamiki głosi, że oddziaływanie dwóch ciał jest zawsze wzajemne. Jeżeli jedno ciało działa na drugie pewną siłą, to drugie działa  na ciało pierwsze siłą taką samą co do wartości i kierunku, a o zwrocie przeciwnym.

Trzecią zasadę dynamiki Newtona nazywana jest też zasadą akcji i reakcji. Każdej akcji towarzyszy reakcja o tej samej wartości i kierunku, lecz zwrócona przeciwnie.

Trzy zasady dynamiki zostały sformułowane przez angielskiego fizyka Isaaca Newtona w 1687 roku.

Przygotowujesz się do sprawdzianu?

Więcej zadań z rozwiązaniami znajdziesz w moim ebooku: Dynamika. Testy Sprawdzające oraz w sekcji sekcji: Testy z dynamiki.

Przykłady trzeciej zasady dynamiki

Przykłady zastosowania III zasady dynamiki Newtona:

  • podczas podskoku nogi ucznia wywierają siłę na powierzchnię ziemi a ziemia wywiera taką samą siłę w przeciwnym kierunku (zwrocie), która wyrzuca ucznia w powietrze
  • podczas startu rakiety, spalane paliwo wywiera siłę na powierzchnię ziemi a następnie na powietrze i taka sama siła co do wartości i kierunku pomaga się jej wznieść wyżej

Zastosowania

Trzecia zasada będąc uszczegółowieniem drugiej zasady dynamiki również ma zastosowanie do układów inercjalnych. Takich, które pozostają w spoczynku lub poruszają się bez przyspieszenia.


PRZYDATNY ARTYKUŁ? Udostępnij link innym:

Facebooktwitterpinterestmail

Dodaj do Google Classroom

Następny temat:
Siła ciężkości

Pozostałe tematy z działu: DYNAMIKA

Pojęcie siły | Siła wypadkowa | Zasady dynamiki Newtona | Pierwsza zasada dynamiki | Druga zasada dynamiki | Trzecia zasada dynamiki | Siła ciężkości | Opory ruchu: tarcie i opór powietrza