Dlaczego płynie prąd? Zrozumieć napięcie elektryczne.

Czy Wy też korzystając codziennie ze smartfonów, telewizorów, lodówki i wielu innych urządzeń elektrycznych zadajecie sobie pytanie – jak to możliwe i co powoduje, że płynie przez nie prąd? Już w szkole podstawowej dowiadujemy się, że przepływ prądu jest powodowany przez różnicę potencjału zwaną napięciem. Ale co to jest różnica potencjału i dlaczego ona powoduje przepływ prądu? Już to Wam wyjaśniam!

Co powoduje przepływ prądu?

Wyobraźmy sobie prosty obwód elektryczny i jego dwa dowolne punkty. Różnica potencjału to różnica ilości energii elektrycznej przechowywanej w jednym i drugim punkcie. Ten brak równowagi powoduje przepływ prądu z punktu o wyższym potencjale do punktu o niższym potencjale. Podobnie zachowuje się ciecz dążąc do wyrównania poziomów czy ciepło kiedy stykamy zimniejszy i cieplejszy przedmiot. 

CIEKAWOSTKA

Skąd pochodzi nazwa napięcie elektryczne? Podobnego określenia, po niemiecku Spannung czyli naprężenie lub napięcie użył w swoich pracach Georg Ohm. Wyjaśnił także, że to nowe sformułowanie należy rozumieć jako różnicę w stanie elektrycznym dwóch ciał. Spannung zostało przetłumaczone na język angielski jako różnica potencjału (potential difference), ponieważ dobrze ilustrował koncept. W uznaniu zasług Alessandro Volty, który zbudował baterię napięcie w języku angielskim nazwano voltage.