Przyspieszenie pokazuje nam jak szybko zmienia się prędkość np. jak dynamicznie może przyspieszyć samochód. Przyspieszenie możemy obliczyć ze wzoru:
a = ΔV/Δt
Samochód Tesla Model S jest w stanie rozpędzić się do prędkości 60 mil/h (czyli prawie do naszej “setki”, około 97 km/h) w zaledwie 2,5 sekundy. To oznacza, że bardzo szybko przyspiesza.
W tym artykule wytłumaczę Wam czym jest przyspieszenie, opiszę jak korzystać ze wzoru na przyspieszenie, oraz pokażę przykłady zadań wykorzystujących wzór na przyspieszenie. Zapinajcie więc pasy i .. ruszamy!
Dzień dobry. Nazywam się Leszek Bober. Od 35 lat zajmuję się nauczaniem fizyki i jest to moja wielka pasja. Zapraszam Cię serdecznie do lektury tego artykułu oraz do korzystania z innych moich materiałów.
Wzór na przyspieszenie
Przyspieszenie jest miarą zmiany prędkości w czasie. Najczęściej spotkany wzór na przyspieszenie to a = ΔV/Δt, gdzie a to przyspieszenie, ΔV to zmiana prędkości a Δt – to czas, w którym nastąpiła zmiana prędkości.
Jak korzystać ze wzoru na przyspieszenie
Aby obliczyć wartość przyspieszenia a dzielimy zmianę prędkości ΔV przez czas Δt, w którym ta zmiana nastąpiła:
\large a = \frac{\Delta V}{\Delta t}
Zmianę prędkości ΔV obliczamy odejmując prędkość początkową Vp od prędkości końcowej Vk. Jeżeli prędkość początkowa była równa zero to zmiana prędkości będzie równa prędkości końcowej.
\large \Delta V = (V_k - V_p)
Jednostką przyspieszenia jest 1 m/s2. Przyspieszenie ciała ma wartość 1 m/s2, jeżeli w ciągu 1 sekundy prędkość zmienia się o 1 m/s .
Wzór na przyspieszenie samochodu – zadanie
Teoria za nami i teraz pora sprawdzić swoje umiejętności w praktyce, rozwiązując przykładowe zadanie o przyspieszeniu. Poniżej przygotowałem już ciekawe zadanie ale nie mart się rozwiążemy je razem – krok po kroku! 🙂
Zadanie: Oblicz przyspieszenie, z jakim samochód elektryczny Tesla Model S rozpędził się od 0 to 60 mil na godzinę (26,8 m/s) jeżeli zajęło mu to jedynie 2,5 sekundy.
Dane:
a = ?
V_k = 26,8 m/s
V_p = 0 m/s
\Delta t = 2,5 s
Zmiana prędkości będzie równa prędkości końcowej, gdyż prędkość początkowa wynosiła zero.
\Delta V = (V_k - V_p)
\Delta V = (26,8 m/s - 0 m/s)
\Delta V = 26,8 m/s
Wartość przyspieszenia obliczamy ze wzoru dzieląc zmianę prędkości przez czas, w którym ta zmiana nastąpiła:
\large a = \frac{\Delta V}{\Delta t} = \frac{26,8 m/s}{2,5 s} = 10,72 \frac{m}{s^2}
Odpowiedź: Samochód rozpędził się z przyspieszeniem 10,72 m/s2.
PRZYDATNY ARTYKUŁ? Udostępnij link innym:
Następny temat:
Wzór na czas?
Pozostałe tematy z działu: Kinematyka
Układ odniesienia | Względność ruchu | Tor | Droga | Jednostka czasu: sekunda | Prędkość | Przyspieszenie | Ruch jednostajny prostoliniowy | Ruch jednostajnie przyspieszony (opóźniony) | Swobodny spadek